Yapı Detayı

Yoğuşmalı Kombi Nedir Faydaları Nelerdir?

Isıtmada yoğuşmalı kombi kullanımı iyi bir seçimdir. Doğalgaz, evde konfor sağlama söz konusu olduğunda, tedarik ağı ve hızı nedeniyle ülkemizde en çok kullanılan yakıttır. Evinizdeki kalorifer tesisatını ister doğalgaz olmadığı için ister modası geçmiş olduğu için yenilemeyi düşünüyorsanız, yoğuşmalı kombilerin çalışmaları, mükemmel enerji performansları ve ayrıca yüksek verimleri sayesinde oldukça performanslıdır.

yoğuşmalı kombi iç tasarımı

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Bacalardan sürekli olarak yanma yoluyla buhar olarak boşaltılan ısı miktarının farkında mısınız? En azından kısmen ısıtma suyunu ve sıcak suyu ısıtmak için bu ısıdan yararlanmak mümkün olsaydı ne kadar tasarruf sağlanabilirdi?
Yoğuşmalı kombi tam da bu noktadaki ihtiyacınızı karşılıyor. Bacadan atılan atık gazların bağlı olduğu atık gaz sisteminin önüne ısı eşanjörü eklenerek atık gazdaki su buharı ayrıştırılır ve var olan enerjiye katılımı sağlanır.

Klasik kombilere oranla daha sessiz çalışması da yoğuşmalı kombilerin tercih sebebidir.
Bu kombiler enerjiden en iyi şekilde yararlanacak şekilde tasarlanmış olup kendi çalışmaları gereği yanma ürünlerinin buharlarından ısıyı en iyi şekilde aldıkları için en yüksek performansı elde edenlerdir. Su buharı yoğunlaşması, daha düşük sıcaklıklarda çalışarak dağıtım kayıplarını azaltır. Bu kombilerin kullanılması, geleneksel kombilere kıyasla %15’lik bir performans artışı ve ısı tasarrufu anlamına gelir. Bu durum, aynı derecede konfor için tüketimi ve kirletici gaz emisyonunu azaltmaya olanak sağlar.

Hangi Evlerde Yoğuşmalı Kombi Kullanılır?

Yoğuşmalı kombilerin kullanılacağı evlerin petek boyutları, kullanılacak alanın metrekaresi önem arz etmektedir. Ayrıca bu alanda markalaşmış ürünleri tercih etmek yapılacak tasarrufu ve kazancı büyük oranda etkileyecektir. Yıllık yapılacak bakımları da göz önünde bulundurulduğunda, servis ağı geniş olan markaların tercih edilmesi önem kazanacaktır.

Yoğuşmalı kombiler her evde ve tesisatta kullanılabilir. Daha sık tercih edilen radyatörlü sistemler ya da yerden ısıtmalı tesisatlarla uyumlu olarak çalışmaktadır. Fakat yerden ısıtmalı sistemler düşük sıcaklıklarda çalıştığı için, yoğuşmalı kombiler ile birleştirildiğinde daha çok performans sağlayacaktır.

Tam yoğuşmalı kombileri uzun süreler performanslı olarak kullanıp yüksek verim alabilmek için her yıl, kış aylarından önce mutlaka bakımı yaptırılmalıdır.
Yoğuşmalı kombinin kullanılacağı evler ise metrekare oranlarına göre belirlenmektedir. 50 metrekareden düşük olan evlerde yoğuşmalı kombi kullanılması çok fazla tasarruf sağlamayacaktır. Doğalgaz fiyatı düşük olacağı için tasarruf da düşük olacaktır. Örneğin standart bir evin yoğuşmalı kombi ile tasarruf oranı ortalama %20’dir. Bu daireye aylık gelen doğalgaz faturası 150 olması halinde aylık 30 TL tasarruf olacaktır.

Yoğuşmalı kombinin fiyatı göz önünde bulundurulduğunda; tasarruf edilen ücretin kombi fiyatını karşılaması uzun yıllar alacağı ve ortalama yoğuşmalı kombi ömrü 10 yıl (15-20 yıla kadar verim alınan kombiler de mevcut) olacağı için düşük metrekareli evlerde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Yoğuşmalı Kombi Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

• Yoğuşmalı kombilerin garanti süreleri 2 ila 10 yıldır. Ekonomik ömürleri de 10 yıl olarak öngörülmektedir. Evinize yeni bir yoğuşmalı kombi montajı yaptırdığınızda verdiğiniz ücreti 1 ila 3 yılda yakıttan tasarruf ederek karşılayabilirsiniz. Yani 3’üncü yıldan itibaren kar etmeye başlarsınız.

• Yoğuşmalı kombinin 50 derecenin altında çalışması durumunda verim %100’ün üzerine çıktığı belirlenmiştir. Klasik kombilerde ise bu durum %70 ila %80’dir. Evimiz; kombi 50 derecenin üzerinde çalışırken ısınıyorsa tasarruf sağlar mıyız? Cevabımız evet. Yoğuşmalı kombiler en az %10 oranında tasarruf sağlar.

• Ayrıca yerden ısıtmalı sistem kullanılan dairelerde özellikle yoğuşmalı kombi kullanılması tavsiye edilir. 40 ila 50 derecede çalışan bu sistemler 50 derecenin altında çalıştığı için maksimum verim sağlar.

• Bina yalıtımı, tesisat ve radyatör projesi iyi yapılmış bir dairede doğalgaz faturasında 3’te 1 oranına kadar tasarruf sağlanabilmektedir.

Exit mobile version