Yapı Detayı

Teraslarda Su Yalıtımı

Teraslarda Su Yalıtımı İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Teraslarda su yalıtımının sağlıklı bir şekilde yapılması, su sızıntılarına ve bu sızıntıların sebep olduğu sorunları ortadan kaldırır. Teraslarda su yalıtımı hem teras zeminin sağlamlığının hemde zemin malzemelerinin korunması için gereklidir.

teraslarda su yalıtımı

Teraslarda Su Yalıtımının Önemi

Su üzerinde bulunduğu maddeleri zamanla aşındırır. Binaların ve yapıların uzun ömürlü bir şekilde kullanılması için su yalıtımı şarttır. Gerekli şartlarda teraslarda su yalıtımı yapılmazsa duvarlarda ya da zeminlerde bazı tahribatlara yol açabilir. Bu ilk başlarda gözle görülmeyebilir ama zamanla ortaya çıkacaktır. Nem ve rutubetten kaynaklı kokular ortaya çıkabilir, su yalıtımının yapılmadığı bölgeler renk değiştirebilir. Bunun gibi birçok sorun baş gösterebilir.

teraslarda su yalıtımı

Teraslarda Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Teraslarda su yalıtımı yapılmadan önce zeminin hazırlıkları büyük önem taşımaktadır. Zemin hazırlığının yapılması izolasyonun ömrünü belirlemektedir. Zemin hazırlığından sonra astarlama işlemi en önemli hususlardan biridir. Astarlama işlemi büyük bir dikkat ve özenle yapılmalıdır.

Eğer astarlama kötü ve baştan sağma bir şekilde yapılırsa, izolasyonun çok bir etkisi olmayacaktır ve su kaçakları tekrar oluşacaktır. Zemine uygulanacak astarı da seçmek çok önemlidir.

Çünkü her zemin için farklı astar türleri söz konusu olmaktadır. 

Teras Fayanslarını Kırmadan Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Teraslarda bulunan fayansları kırmadan su izolasyonu yapmak mümkün. İki yöntemle sorunsuz izolasyon yapılabilir.

Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır?

Elle sürme işleminde fayansların üzerine kaliteli ve insan sağlığına zarar vermeyen yalıtım ürünlerini uyguluyoruz. Bu izolasyon ürünlerinin kullanım ömrü yaklaşık 5 yıl sürmektedir. Periyodik aralıklar ile tekrarlandığında su kaçırma ve damlatma problemleri kesin olarak ortadan kalkacaktır.

Diğer bir uygulama işlemi ise püskürtme tekniğidir. Bu teknikte yalıtım malzemesini özel makineler ile zemine püskürterek zeminin tamamen yalıtım malzemesi ile kaplanması sağlanır. Diğer tekniğe göre daha uzun yıllar kullanım sunmaktadır. İzolasyon malzemesi püskürtülerek uygulandığında, gözle görülmeyen ve fark edilmeyen noktalara bile etki edebilecektir. Var olan çatlaklar da böylece kapanacaktır. Püskürtme tekniği ile yapılan yalıtımın kullanım ömrü ise 7 ve 10 sene arasında değişiklik göstermektedir.

püskürtme yöntemi ile yalıtım

 

Gezilen Teras Çatılar İçin Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yalıtımı tam olarak sağlanmamış yüzeyler hem sizleri gem de çevrenizdekileri oldukça rahatsız edecektir. Çünkü zamanla su akıtma problemleri baş gösterecektir. Bunların hiç ortaya çıkmaması için sağlıklı bir su yalıtımı şart olmaktadır.

Gezilen teras çatılar için de su yalıtımı aynı şekilde işlemektedir. Öncelikle zemin temizliği çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Herhangi bir toz parçası kalmamalıdır. Terasın sahip olduğu köşeler yatay ve dikey olacak şekilde pahlanmalıdır. Daha sonra astar işlemine geçilmelidir. Astar işlemi de tamamlandıktan sonra son kat yalıtım malzemesi ile uygulama yapılmalıdır.

Exit mobile version