Rutubet Nasıl Önlenir

Rutubet nasıl önlenir? rutubet, iş yeri ve ev gibi kapalı alanlarda en sık karşılaşılan ve kişilerin en kısa sürede çözüme kavuşturmak istediği konular arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte artışa geçen rutubet oluşumları, kişilerin rutubet nasıl önlenir? sorusuna cevap aramasına neden olmaktadır. Evlerin nem oranının yüzde elli ile yüzde kırk arasında değişiklik göstermesi gerekmektedir. Bu seviyelerin üzerinde yer alan nem oranları ise nem ve rutubet oluşumlarının ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Evlerde, iş yerlerinde ya da ofis gibi zaman geçirilen yaşam alanlarında ortaya çıkan nem ve rutubet oluşumları kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz birçok etki yaratabileceği için, mutlaka bir çözüme kavuşturulmalıdır. Yaşam alanlarında oluşan bu olumsuz durum için rutubet önleyici çözüm yöntemlerini bu yazıda bulacaksınız.

Rutubet sadece duvarlarda oluşmaz tabandan gelen rutubet, bodrum kattan gelen rutubet, tavandaki rutubet hepsi ısı farkı, yetersiz yalıtımdan dolayı meydana gelir özellikle evde rutubet oluşumu yetişkinlerin olduğu kadar çocuklarında sağlığını olumsuz etkilemektedir. Evde rutubete çözüm yolları bulmak hem evin dayanıklılığı hem de evin içinde yaşayan kişilerin uyurken bile bu durumdan etkilenmesinden dolayı hayati öneme sahiptir.

rutubet nasıl önlenirrutubet nasıl önlenir

Evde Rutubet Nasıl Önlenir?

İş yeri ya da ev gibi kapalı alanlarda olması beklenen nem oranının, daha yüksek seviyelerde seyretmesi bu mekanlarda küf oluşumu meydana gelmesine neden olmaktadır, bu durum yılın tüm aylarında görülmesinin yanı sıra kış aylarında daha çok ortaya çıkmaktadır. Zaman içinde artış gösteren ve bu alanları etkisi altına alan küf oluşumları, ortamda rutubet oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ev ya da iş yeri gibi kapalı alanlarda artan nem seviyesi nedeni ile rutubet önleyici tedbirler herkes tarafından merak edilmektedir. Çünkü rutubet ve rutubet oluşumunun neden olduğu kokular kişilerin sağlığını oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle yaşlı, çocuk ve bebeklerin rutubetli ortamlarda bulunması oldukça sakıncalıdır ve bu yaş gurubunda yer alan kişiler bu oluşumlardan bir miktar daha fazla etkilenmektedir.

Rutubet oluşumlarının insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etki, bu alanlarda bulunan eşyalar içinde geçerlidir. Eşyalar üzerinde lekelenme ya da kötü koku oluşumu gibi etki yaratan rutubet, ortamdan hemen arındırılmalı ve bireysel yöntemler ile temizlenmiyorsa mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Rutubet ve rutubet kokusundan arındırılan alanlarda istenilen nem oranı sağlanacak ve ortamlar daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Rutubet Önleyici Unsur; Ortam Sıcaklığı

Sıcak ve soğuk havanın çarpışması ile ortaya çıkan yoğunlaşma, ortamda rutubet oluşmasına neden olmaktadır. Doğru bir şekilde monte edilmiş camlar, yalıtımlı duvar ve çatılar ortamda nem oluşmasını engellemektedir. Kış aylarında daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan rutubet oluşumlarını önlemek için termostat ayarını düşük ısılarda tutarak, ev ya da iş yeri gibi alanlarının uzun süre sabit bir ısıda kalmasına dikkat etmelisiniz. Evde rutubet nasıl önlenir? sorusuna cevap arayan kişiler yaşam alanlarındaki sıcaklığı sabit tutabilmek adına, radyatör önlerine kesinlikle mobilya konumlandırmamalı ve ısıyı kesmemelidir.

Rutubet Kokusu Önlemek İçin Ortamı Havalandırın

Rutubet oluşumları genel olarak evlerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Evlerde oluşan rutubeti önlemek için, evlerdeki fazla nemin dışarı atılması gerekmektedir. Bu nedenle rutubet oluşumunu önlemek için yaşam alanları düzenli olarak havalandırılmalı ve yoğuşma seviyesi düşürülmelidir. Ayrıca çamaşır makinesi, kurutma makinesi gibi eşyalar kullandıktan sonra havalandırılmalı, mutfak ya da banyoda bulunan fanlar gerektiğinde çalıştırılmalıdır.

Yaşam Alanlarında Fazla Nem Biriktirmekten Kaçının

Rutubet nasıl önlenir? sorusuna verilecek en doğru cevap, fazla nemi önlemek olacaktır. Evlerin içinde kurutulan çamaşırlar, kurutma işlemi yapılan alanda aşırı nem oluşmasına neden olmaktadır. Çamaşırlarınızı mümkün olduğunda dışarıda kurutmalı, eğer kurutamıyorsanız evinizin içine nem giderici cihaz almalısınız. Aksi halde rutubet ve rutubet kokusu oluşumu ile karşılaşmanız an meselesi olacaktır.

Ayrıca ev hanımlarının sıkça kullandığı yöntemlerden birisi de karbonat kullanmaktır fakat karbonat sadece küçük bir alandaki rutubeti önlemeye yarar.

Küf Önleyici Boya Nedir?

Evde oluşan rutubet kötü görünümün dışında sağlığı da olumsuz etkilediğini söylemiştik. Evin rutubetten kurtarılması ve sürek oluşacak olan rutubeti engellemek için küf önleyici boylar tavsiye edilmektedir.

Küf önleyici boyalar rutubet önleyici olduğu gibi farklı alanlar bakteri ve küf oluşumunun önüne geçmekte olup daha sağlıklı bir ortamın oluşmasına yardımcı olmaktadır. Küf oluşumunun başlıca sebeplerinden birisi rutubettir. Öncelikle evde rutubet nasıl önlenir bunun yollarını aramak gerekmektedir. Küf önleyici boya sayesinde ortamda buluna nem dengesi de korunabilmektedir.

Küf önlemek üzere hazırlanmış olan boyaların aynı zamanda herhangi bir kokusu olmadığı için rahatsız edici herhangi bir yapısı bulunmamaktadır. Yalnızca nem dengesini sağlamakta ve beraberinde küf oluşumunu da engelleyebilmektedir.

Küf önleyici boyalar aynı zamanda kolayca uygulanabilir boyalardır. Bu sayede hemen her ortamda hızlı bir biçimde uygulandığı gibi, temizliği diğer boyalara göre daha rahat olmaktadır.

küf önleyici boyaküf önleyici boya

Küf Önleyici Boya Nelerde Kullanılır?

Küf önleyici boya evlerde ve ofislerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle üst katlarda rutubet şikayeti olan odalar için önerilmektedir.

Küf önleyici boyanın tercih edildiği bir diğer alan ise yemekhanelerdir. Yemekhanelerde çok fazla ısı değişimi olması nedeniyle bu alanların küflenmesi gibi olası durumlar söz konusu olabileceğinden küf önleyici boyaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Küf önlemeyi sağlayan boyalar aynı zamanda hijyenik bir ortam olmakla beraber, nefes almayı da sağladığı için çocukların kullanım alanlarında tercih edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kreşlerde de tercih edilen boyalar arasına yer almaktadır.

Küf Önleyici Boyaların Özellikleri Nelerdir?

Küf önleyici boyaların özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Duvarların yüzeyinde bulunan rahatsız edici küf görüntülerinin giderilmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde temizliğin de derinlemesine yapılmasını sağlamakta olup diğer boyaların gideremediği lekelerin de giderilmesini sağlamaktadır.

Küf nedeniyle oda içerisinde oluşan kötü havanın giderilmesine yardımcı olmakta ve hijyenik bir biçimde yaşanmasına uygun bir ortam sunmaktadır.

Kolay bir biçimde uygulanabilir özellikte olduğu için hızlıca işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Farklı tekniklerin kullanılmasına gerek olmadan boyama işlemleri yapılabilmektedir.

Uygulama sonrasında da küf oluşumu engellenmekte olup yeniden küflenme şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Küf önleyici boyalar hem mevcut küfleri gidermekte hem de küf ile beraber oluşacak şikayetlerin de tekrar oluşmasını önleyeceği için kalıcı bir hijyen ortamı sunmaktadır.

 

Küf Önleyici Boyama Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Küf önleyici boyama öncesinde dikkat edilecekler öncelikli olarak duvar zemininin uygun hale getirilmesidir. Duvar zemini ne kadar düzgün ve temizlenmiş olursa uygulama da o kadar etkili sonuçlar vermektedir.

Küf önleyici boya kullanımı öncesinde duvarda bulunan küflerin de nemli bir bezle dikkatli bir biçimde temizlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda kullanılan boya yeterli düzeyde kapama işlemi yapamayacaktır.

Küf önleyici boyaların uygulanmasından önce aynı zamanda boyanın da iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun için boyacılardan gerekli desteklerin alınması önemli olmaktadır.

Boya uygulanacak zeminde kırık ya da astar gerektiren alanlar olması durumunda astar işleminin de doğru bir biçimde yapılması, küf önleyici boyanın da uzun süreli olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Duvarlarda Küf Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Duvarlarda küf oluşumunun nedenleri, şu şekilde sıralanmaktadır:

Odaların ya da ofislerin havalandırılmadığı durumlarda küf oluşumu çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Genellikle evlerin ya da ofislerin ısınma şekillerine bağlı olarak da küf oluşumları ile karşılaşılabilmektedir.

Küf oluşumu nedenlerinden bir diğeri de duvar boyalarının içerikleridir. Bazı boyalar küf oluşumuna kaynaklık edebilmektedir.

Küf oluşumunun nedenleri bulunan ortamlardan kaynaklandığı gibi ev içerisinde çok fazla eşyanın bir arada bulunmasından da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle ev içerisinde küf oluşumu önleyici boya kullanmadan önce gerekli koşulların sağlanması da önemli olmaktadır.

Küf Oluşumunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Küf oluşumunu önlemenin yolları öncelikli olarak evin ya da odanın düzenli olarak havalandırılması olarak bilinmektedir. Genellikle havasız kalınan ortamlarda küf oluşacağı için mümkün olduğunca havalandırma yapılması gerekmektedir.

Küf oluşumu gardırop gibi kapalı alanlarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hem odaların havalandırılması hem de oda içerisindeki eşyaların düzenli olarak havalandırılması öncelikli çözüm olmaktadır.

Küf oluşumunu önlemek için özellikle kış dönemlerinde oluşan küflerin kolonyalı bir bezle silinmesi gerekmektedir. Mevcut oluşumların yok edilmesi sayesinde yeniden küf oluşması önlenebilmektedir.

Küf önleyici boya kullanımları da aynı şekilde oluşan küflerin giderilmesi ya da yeniden küf oluşumunun engellenmesi için önemli bir çözüm alanı olarak bilinmektedir. Bu nedenle boya tercihlerinde küf önleyici boyalar kullanılmalıdır.

You may also like...

2 Responses

  1. Ali dedi ki:

    Çok başarılı teşekkürler yazınız için :’)

  2. Elif dedi ki:

    Sayfa cok güzel bilgilendirme video harika tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir