Yapı Detayı

Oda Termostatı Isı Tasarrufu Sağlar mı?

Bir evde uygun konfor sıcaklığını korumak her zaman kolay değildir. Yetersiz yalıtım, cereyan ve açılan kapılar veya pencereler nedeniyle ısı kaybı, odanın sıcaklığının hızlı bir şekilde birkaç derece kaybolmasına ve dolayısıyla odanın konforunun azalmasına neden olabilir bu durumu oda termostatı ile tersine çevirebilirsiniz.

Oda Termostatı Nedir?

Bir evdeki sıcaklığı kontrol eden bir düzenleyici cihazdır. Çalışma prensibi basittir, sadece istediğiniz ayar noktası sıcaklığını evde ayarlamanız yeterlidir ve termostat, odadaki bu ayarlanmış sıcaklığı korumak için ısıtma sistemlerini otomatik olarak düzenleyecektir. Termostat sıcaklık sensörü sıcaklıkta bir düşüş algılarsa, ısıtma sistemi açılır ve ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında, odadaki aşırı ısıyı önlemek için ısıtma sistemi kapanır. Regülasyon kendi kendine yapılır ve gün içerisinde ısıtma sisteminizin ayarlarının değiştirilmesine gerek yoktur.

Aşırı enerji harcamasına neden olmadan evde rahat bir konfor sağlamak için sıcaklığın 19-20 ° C’ye ayarlanmasını önerir.

dijital oda termostatı

analog oda termostatı

Ne İşe Yarar?

Her tür ısıtma sistemi / kazan (elektrik, yağ, gaz veya sıcak su) için farklı kontrol seviyelerine sahip birden fazla termostat ürünü mevcuttur.

Kablolu Oda Termostatı

Bu tip termostat en temel ısıtma kontrol ürünüdür. Kazana elektrik kablosu ile bağlanan bir termik sensör vasıtasıyla ortam sıcaklığını ölçer ve kazanın çalışmasını buna göre ayarlar. Bu tip termostat ile ayarlanan sıcaklık her zaman aynıdır ve tasarruf mütevazıdır.

Kablosuz Oda Termostatı

Kablosuz termostatlar, radyo veya kızılötesi dalgalarla çalışır ve kazan ile içinde bulunan bir alıcı aracılığıyla iletişim kurar. Kurulumu çok basittir ve odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir.

Programlanabilir Kablolu Oda Termostatı

Bir programlanabilir termostat programlama fonksiyonu ile kontrol işlevini birleştirir. Bu, tanımlanmış zaman aralıklarını dikkate alarak ısıtmayı programlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu şekilde, evde kimse yokken ısıtmanın gereksiz yere çalışmaması için evde bulunma ve bulunmama saatinize bağlı olarak ayarları değiştirebilirsiniz. Yatak odalarında 16 ila 17 ° C genellikle uyumak için yeterli olduğundan, geceleri daha düşük bir sıcaklık da ayarlayabilirsiniz. Bir programlanabilir termostat önemli ölçüde enerji tasarrufu elde etmesini sağlar.

Kablosuz Programlanabilir Oda Termostatı

Bu kablosuz kontrol ürünü ayrıca kazanın çalışmasını tanımlanan sıcaklıklara ve zaman aralıklarına göre daha hassas bir şekilde düzenleyerek enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Kablosuzdur ve en uygun olan odaya yerleştirilebilir.

Akıllı Oda Termostatı

Akıllı oda termostatı kablosuz programlanabilir termostatlarla aynı avantajlara sahiptir: diğer özelliklerin yanı sıra düzenleme ve programlama işlevi ve kurulum kolaylığı sunar. Bunun yanı sıra, genellikle yarım derece fark olan çok hassas bir ısıtma düzenlemesine olanak tanır ve çeşitli ısıtma programlarını ayarlama imkânı sunar. Ayrıca akıllı oda termostatı, Wi-Fi aracılığıyla internete bağlanır, böylece yönetim uygulaması sayesinde akıllı telefon veya tabletten uzaktan kontrol edilebilir. Bir tür termostat, ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmek isteyen tüketiciler arasında çok popüler bir akıllı ev aksesuarıdır.

Nereye Takılır?

Doğru ısı düzenlemesi için oda seçiminin de doğru yapılması gerekir. Termostatın oturma odası veya mutfak gibi çoğu aktivitenin yapıldığı odaya yerleştirilmesi önerilir. Bu şekilde, evin ortalama sıcaklığı hakkında temsili bilgilere sahip olabilir ve bunu oradan iyi bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Enerji Tasarrufu İçin Gerekli Mi?

Isı tasarrufu yapmak için kesinlikle gereklidir.

Termostat sayesinde genellikle ısıtma maliyetlerinde %30’a kadar tasarruf edebilirsiniz. Bu ekipmanı tamamlamak için termostatik vanalar da ekleyebilirsiniz. Bunları tüm odalardaki radyatörlere monte ederseniz, oda yönetimi sayesinde evin ısınmasını daha hassas bir şekilde düzenlemenize olanak tanırlar. Bu ürünler, oda termostatlarının temel tamamlayıcılarıdır ve faturanızı daha da azaltabilir.

Exit mobile version