Yapı Detayı

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Mutfak Dekorasyonu 2020

Mutfak dekorasyonu günün büyük bölümünü mutfakta geçirenler için olmazsa olmazdır. Hem göz zevkine hitabı hemde mutfakta işleri kolaylaştıracak şekilde dekorasyon yapılması evinizin kalitesini arttıracaktır.

Mutfak dekorasyonunun nasıl yapılacağı doğrudan kişilerin tarzlarını nasıl kullanmak istedikleri ve mutfak mekanının nasıl daha etkili bir biçimde kullanılabileceğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Mutfak dekorasyonu önerileri ile ilgili olarak şunlar sunulmaktadır:

Mutfakta kullanılacak ürünlerde uyumun yakalanması çok önemlidir. Bu nedenle soft tonların kullanılacağı durumlarda hem dolapların hem de tezgah üstü ürünlerin aynı tonlarda tercih edilmesi önemli olmaktadır.
Mutfakta bulunan ürünlerde aynı zamanda kullanışlı iç yapısının olması da önemlidir. Bu nedenle çok raf olan bölümlerin de kullanılması mutfak dekorasyon önerileri arasında yer almaktadır.
Kişisel tarzların yansıtıldığı ürünlerin kullanılması da oldukça önemlidir. Bu nedenle aynı ürünlerden farklı tarz tasarımlar da oluşturulabilmektedir.

Mutfaklarda Kişisel Tasarım Özellikleri

Mutfaklarda kişisel tasarımların oluşturulması her mutfak için farklı şekillerde planlanmaktadır. Küçük mutfakların daha işlevsel kullanılmasına yönelik tasarımlar yapılırken büyük mutfaklarda alternatiflerin daha çok olduğu bilinmektedir.

Büyük mutfaklarda genellikle adalar şeklinde bilinen tezgahların tercih edildiği bilinirken küçük mutfaklarda kişiselleştirilen bu tasarımların işlevsel olmadığı için önerilmediği bilinmektedir.

Kişisel tasarımlarda renk tercihlerinin yanı sıra küçük ev aletlerinin modelleri de mutfak tasarımında belirleyici olmaktadır. Bu nedenle kişisel tasarımlar bir bütün şeklinde değerlendirilmektedir.

mutfak dekorasyonu

Mutfak Aydınlatma Tarzları

Mutfak tarzlarında aydınlatma mutfağın genel dekorasyon yapısı üzerinde tamamlayıcı bir etki sunmaktadır. Daha klasik model döşenmiş bir mutfakta sarı ışıklı aydınlatmalar tercih edilirken, modern döşemelerde beyaz ışık aydınlatmaları daha çok tercih edilmektedir.

Aydınlatma tarzlarında tavandan verilen ışıkların yanı sıra yan duvarlardan da ışıklandırma sistemleri düzenlenebilmektedir. Küçük mutfaklarda bu tasarımlar daha geniş bir ortam sunmaktadır.

Mutfakta bulunan aydınlatma şekillerinde kullanılan aydınlatma araçları da önemlidir. Doğrudan avize değil led ışıklarının kullanımı da mutfaklar için tercih edilebilen tasarım şekilleri arasında yer almaktadır.

Mutfak dekorasyonu seçimleri arasında yer alan aydınlatma modelleri arasında tezgah altı aydınlatmalar da kullanılabilmektedir. Mutfaklarında daha geniş aydınlatma alanları isteyenler için bu ürünlerin tercih edilmesi önemli olmaktadır.

Aydınlatma tarzları içerisinde ışıklandırma şekilleri de önemli olmaktadır. Karşılıklı aydınlatmalar ile birlikte küçük mutfaklar daha geniş olacak şekilde planlanabilmekte olup isteğe bağlı olarak arttırılabilmektedir.

Minimalist Mutfak Tasarımları

Minimalist mutfak tasarımları son yılların en önemli trendleri haline gelen dekorasyon ürünleri arasında yer almaktadır. Mutfak ürünlerinde uyumun yanı sıra boyutlar da tasarım süreçlerinde önemli olmaktadır.

Minimalist tasarımlar aynı zamanda ev içerisindeki ürünlerin az kullanılmasını da içeren bir tasarım şeklidir. Genel olarak ihtiyaçtan fazla olmayacak şekilde geniş alanlar bırakılacak şekilde yapılan tasarımlardır.

Minimalist tasarımlar özellikle tezgahlarda boş alanların bırakılmasını gerektirmektedir. Teknolojik aletler de olmak üzere mutfakta yer kaplamayacak şekillerde kullanıldığında bu tasarıma uygun bir hale getirilmektedir.

minimal mutfak dekorasyonu

Mutfaklarda Renk Uyumları ile Etkili Dekorasyonlar

Mutfak tasarımlarında renk uyumları dekorasyon şekilleri için önemli olmaktadır. Tümüyle aynı renkte olan ürünlerin yanı sıra tamamlayıcı ürünlerin kullanılması önemli olmaktadır. Bu nedenle dolap tercihlerinde de genel dekorasyon önerilerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Mutfaklarda renk uyumları içerisinde genellikle kahverengi tonların tercih edildiği gibi son yıllarda kırmızı ve bordo tonları da sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat mutfak şekillerinde öncelikli olarak renk tonlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Küçük mutfaklar için tercih edilmiş olan renkler ise genellikle beyaz renkler olmaktadır. Beyaz renkler genellikle dar mutfakları da daha geniş göstereceği için özellikle küçük alanlarda beyaz dolapların tercih edilmesi gerekmektedir.

Mutfakların daha geniş olduğu alanlarda ise koyu renk dolaplar da tercih edilebilmektedir. Bu nedenle geniş alanlarda daha farklı renk alternatiflerinin kullanılması mümkün olmaktadır.

Mutfaklarda Kullanışlı Dolap Seçimleri

Mutfaklarda dolap seçimleri dekorasyon için oldukça önemlidir. Genellikle çok fazla rafın olduğu dolaplar daha kolay bir tasarım olarak kullanılmaktadır. Tezgah üzerinde bulunan fazlalıklar bu sayede kapatılabilmektedir.

Mutfak dolaplarında en çok tercih edilen tasarımlar ise kapalı dolaplardır. Açık alanların kullanımı ise daha az eşya ve daha geniş alanların kullanıldığı alanlarda tercih edilebilir olduğu bilinmektedir.

Mutfak dekorasyonu tercihlerinde kapalı dolaplar küçük mutfaklarda daha çok kullanıldığı bilinmekle beraber küçük mutfaklardaki Minimalist tasarımlara da uygun biçimde tercih edildiği bilinmektedir. Bu nedenle dolap seçiminin yapılması, mutfak alanlarına uygun şekillerde olması gerekli görülmektedir.

Diğer dekorasyon yazılarımız

Banyo Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Exit mobile version