Yapı Detayı

Membran Nedir?

Membran nedir?

Membran sözlük anlamı olarak çevreleyen zar ya da katman olarak bilinmektedir. İnşaat alanında kullanılan membran ise yapı malzemesi olarak seçici geçirgen ve ayırıcı katman olması özelliği ile su yalıtımı için kullanılır. Binalarda meydana gelen ve sudan kaynaklanan problemleri çözer. Binalarda kullanım amacı su akışını ayırmaktır. Yapılan binaların temelinden su çıkma ihtimaline karşı suyun, binanın temeli ile teması membran sayesinde önlenir. Eğimi olan teras veya çatıların akmasını önlemek için de membran kullanılır. Su yalıtımı sağlanır.

Membran nedir sorusunun cevabı özetle; yapılan binaların çatılarında veya temellerinde yağmur sonucu veya temelden kaynaklı oluşabilecek su akışının binada ki döşeme betonundan içeriye sızmasını engellemek amacıyla kullanılan yapı malzemesidir. Birçok alanda su sızıntılarını önlemek için kullanılan membranlar aynı zamanda seralar için de kullanılır. Bunun yanı sıra su sızıntısını önlemek için kullanılan membranlar dışında bina içi ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Kullanılan membranlar sayesinde yapılan bina ve yapıların kışın soğuğu geçirmediği gibi yazın da sıcağı geçirmediği görülür. Çok sıcak veya çok soğuk havalar için avantajlı bir uygulamadır.

 

membran

Su Yalıtımında Membran Nedir ve Nasıl Membranlar Kullanılır?

Membranlar taşıyıcısına göre bakıldığında ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; polyester keçe taşıyıcılı olan membranlar ve camtülü taşıyıcılı olan membranlardır. Sağlık ve kalite açısından bakıldığında polyester keçe taşıyıcılı olan membranlar daha ön plandadır. Su yalıtımında kullanılan membranlar da asfalt ve zift bulunur. Bu iki madde keçe sayesinde bir arada tutulur. Ağırlıkları içerdikleri maddelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Dış yüzey olarak membran nedir diye bakıldığında ise kullanılan membranlar düz ve taşlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Düz membranlara sadece yüzeye sahip olurken taşlı membranlar kullanılan malzemelerin güneşten olumsuz etkilenmemesini sağlar. İnce kum serpiştime işlemi yapılarak uygulanır.

Membranların Nerelerde Kullanılır?

likit membran uygulama örneği

Kullanım alanlarına göre 4 çeşit membran bulunmaktadır. Membran nedir sorusunun yanı sıra merak edilen bir diğer soru da membran işlemi uygulanırken kullanılan çeşitler ve bu çeşitlerin ne gibi avantajları olduğudur. Kullanılan çeşitler;

  1. Elastomerik Membran – Bitüm bileşiğinden oluşmaktadır. Dayanıklılık ve elastiklik açısından uzun yıllar boyunca kullanılabilir.
  2. Radon Membran – Nemli yapılar için kullanılır. Nemin fazla ve yoğun olduğu yapıların su geçirmemesi için radon membran kullanılır.
  3. Plastomerik Membran – Çatlakları veya yarıkları kapatmak için kullanılır. Kolayca yapışan bir yapıya sahiptir.
  4. Bitki ve Kök Bariyer Membran – Nemin ve basıncın çok yüksek olduğu yapılarda kullanılır. Dayanıklıdır.

Son zamanlarda yapılan binaların ve konutların yapımında membran kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Hem ısı açısından hem de su yalıtımı açısından su ve neme karşı korunak sağlayan membranlar, binaların kışın sıcak olmasını, yazın ise soğuk olmasını da sağlamaktadır. Su yalıtımı uygulamalarında membranları çatı üzerine yapıştırma işlemi, şaloma ateşi ile ısıtılarak sağlanır. Bu işlemi yapmak oldukça zor olduğundan işi gerçekten bilen bir ustanın yapması uygun görülür. Yapıştırılan membranın üzerine daha sonrasında diğer membranlar da 10 cm çapında binili olacak biçimde yapıştırılmalıdır. Çatının tamamen membran ile kaplanabilmesi için bu işlemlerin sırasıyla yapılması gerekmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra kışın yağan kar ya da yağmur sularının sızıntı yapması önlenir.

Exit mobile version