Lamine Parke

Lamine Parke Nedir?

Lamine parke, masif ahşapların iki ya da üç kat olarak birbirleriyle 90 derece açıyla lamine edilmesiyle oluşan doğal ve çok kullanışlı bir parke türüdür. Lamine kelimesi yapıştırma işlemini anlatmak için eklenmiş olup anlamı bu eylemi açıklamaktadır Üst katını değerli ve zor bulunan ağaç çeşitleri oluştururken, alt katmanlarda daha az değerli ağaç türleri kullanılmaktadır. En alt katmanda bazen kontrplak bazen de botanik ismi hevea brasiliensis ( rubberwood) olan kauçuk üreten bir ağaç türü kullanılmaktadır.

Üst katman ise seçilen ağacın kendisi kullanılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan bu parke çeşidi masif parkeden daha pahalı, daha sağlam ve daha kullanışlıdır. Katmanlardan oluşması üretimini daha zorlaştırmaktadır. Fiyat farkı biraz da bu işleme ve daha fazla ağaç kullanımına bağlıdır. Standart bir lamine parkenin üst katmanı 3-6 mm kalınlığındadır. Daha az kalınlıkta parke üretimi yapılsa da kullanımı ve dayanıklılığı çok az sürdüğünden tercih edilmemesi gereken ürünlerdir.

Orta katmanda genellikle köknar ağacı kullanılmakta ve 8-10 mm kalınlığındadır. Lamine parkede tüm katmanlar birbirine zıt olarak preslenir ve yapıştırılır. Üç farklı şekilde preslenerek yapıştırılan tabakalar; yıpranmanın çok daha az olmasını, dayanıklılığın artmasını, dış etkenlerden etkilenmenin en az seviyeye indirilmesini hedeflemektedir. İki katlı üretilen lamine parkeler daha esnektir. Yüzey zemininde problem varsa mutlaka yapıştırılarak kullanılmalı, yüzer sistem bu tür zeminlerde asla kullanılmamalıdır.

Üst katmanda kullanılan ağaç durumuna göre 3 şekilde üretilmektedir;

  • Plank, tek ağaç çeşidi kullanılarak,
  • 2 strip; iki ağaç çeşidinin preslenmesi
  • 3 strip; üç ağaç çeşidinin preslenmesi

Üretimde kullanılan marin-kontra teknolojisi, ısıya ve suya çok daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Nem ve rutubeti engellemekte, ses ve ısı yalıtımını sağlamaktadır. Yüzeyi yağlı ve cilalanmış şekilde döşenmektedir. Zaman içerisinde eskidikçe masif parke gibi sistre ve cila yapılabilmektedir. Oldukça dayanıklı, kaliteli ve uzun ömürlü bir parke çeşidi olarak fazla tercih edilmektedir.

lamine parke

lamine parke

Lamine Parke Çeşitleri

Kullanım alanlarındaki mobilyalara, duvar rengine göre pek çok çeşit parke bulunmaktadır. Kullanılan ağacın yada ağaçların çeşidine göre çeşitli renkleri ve desenleri bulunmaktadır. Evin şıklığını tamamlamak ve kullananlarının zevklerini yansıtmak için yelpazesi oldukça geniş bir döşeme türüdür. Sertlik yani janka derecesi en yüksek meşe, görsel güzelliği ile ceviz, dayanıklılığı ile köknar ağacı, akçaağaç kullanılarak yapılan lamine parkeler en fazla tercih edilenler arasındadır. Çok fazla renk ve doku çeşidiyle pek çok alternatifi kullanıcıların beğenisine sunabilmektedir.

Parkenin çeşidini ve rengini seçerken evde ki eşyaların renk ağırlığı ve duvar boyasını da hesaba katarak ev ile uyumunu en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Lamine Parkenin Avantajları

Tamamen doğal malzemeden üretilen bu döşeme türü sağlıklı, dayanıklı, estetik ve ergonomik çözümler sunmaktadır. Tarzınızı ve şıklığınızı tamamlayacak pek çok çeşidi bulunmaktadır. Cilalı ve kullanıma hazır olarak döşenmektedir. Ayrıca bir işlem gerekmemektedir. Bu nedenle montajı da oldukça kolaydır. Çok kısa sürede uygulama tamamlanabilmektedir. Rutubet, nem ve suya dayanıklı olduğundan zaman içerisinde hiç bir sorun çıkarmamaktadır.

Kabarma, çatlama ve diğer sorunlar lamine parke için söz konusu değildir. Yüzey kalitesi pürüzsüz ve kusursuzdur. Bu parkeler üretilirken pek çok kez zımpara işlemine tabi tutulmaktadırlar. Daha sonra dolgu ve cila işlemi uygulandığından mükemmel bir görüntü sergilemektedir. Teknolojik ekipmanlar kusursuz sonuçlar doğurmaktadır. Doğal malzemelerden üretildiğinden renk değişimi ve farklılaşmalar yaşanması mümkün değildir. Seçilen lamine parkeler aynı şahane görüntülerini tüm kullanım süresince devam ettirmektedirler. Rahat ve çok kolay bir kullanıma sahiptirler. Tamiratları çok kolay ve çok az maliyetle yapılabilmektedir. Sadece problemli bölge değiştirilebilmekte ve görsel şıklık kolayca yeniden sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu parkeler fayans ve marleye göre üst düzey ısı tasarrufu sağlamaktadır.

Lamine Parke Nasıl Döşenir?

Bu konuyu bir videoyla göstermek en doğrusu olacağından Koçtaş’ın hazırlamış olduğu videoda bu durum çok iyi bir şekilde anlatılmakta.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir