Yapı Detayı

Kalorimetre Değişimi ve Kalibrasyonu

Kalorimetre değişimi ülkemizde son çıkan ısı verimlilik yasasıyla zorunlu hale gelmiştir ve 5 yılda bir değişmesi gerekmektedir.

Kalorimetre, ısı ölçümleri için kullanılan bir cihazdır. Esas olarak bakır ve alüminyum gibi iyi elektrik iletkenleri olan malzemelerden yapılmış metalik bir kaptan oluşur.

Kalorimetre; yapı ve binalarda enerji yönetimini kontrol etmek ve her bir dairenin ne kadar enerji tükettiğini saptamak amacı ile kullanılan bir cihazdır. Bu nedenle kalorimetre bakımının doğru ve zamanında yapılması oldukça önemlidir. Aksi taktirde enerji yönetimi doğru bir şekilde gerçekleşmeyecek ve elde edilen rakamlar yanıltıcı olacaktır. Uzman, liyakat sahibi profesyonel bir kadro eli ile kalorimetre değişimi işleminin gerçekleştirilmesi oldukça elzemdir.

Yapı ve evlerde kalorimetre kullanımı sonucunda faturalandırmada ki tasarruf normal ısıtma düzenindeki kullanıma göre çok büyük fark göstermektedir. Bu fark kalorimetre kullanılan yapılar lehinedir. Dolayısıyla kalorimetrelerin bu noktadaki önemi göz ardı edilmemeli ve zamanı geldiğinde kalorimetre kalibrasyonu için en doğru firma ile bu işlem gerçekleştirilmelidir.

kalorimetre

Kalorimetre Değişimi Gerekli Mi?

Kalorimetreler; ömrünü tamamlamadan ya da ömrünü tamamlamaya yakın bir sürede değişmesi gerekir. Bu değişim hem yasal zorunluluktan kaynaklanmakta hem de kalorimetrenin sağlıklı çalışabilmesi için geçerli bir durumdur. Kalorimetre değişimi gerekli mi sorusu, ülkemiz yasalarınca yanıtlanmış bir sorudur. Zira ülkemizde 5 yılda bir kez kalorimetre kalibrasyonu yapılması kanuna bağlanmış mecburi bir durumdur.

Kalorimetre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Isı akışını ölçmek hem bilimsel hem de günlük yaşam açısından oldukça fazla önem arz etmektedir. Isı değişimi doğrudan ya da dolaylı olarak her yerde her şekilde gözlemlenebilir. Kalorimetreler üretim açısından farklı amaç ve araştırmalar için tasarlanmış olduğundan, sizin amacınıza uygun bir kalorimetre seçmeniz gerekmektedir.

Kalorimetre Değişimi / Kalibrasyonu Kimler Tarafından Yapılır?

Ülkemizde 2018 yılında getirilen ve Resmî Gazetede yayınlanan kanun neticesinde kalorimetre cihazlarına 5 yılda bir olmak üzere düzenli olarak muayene ve kalibrasyon zorunluluğu getirilmiştir. Bu muayene ve kalibrasyon işlemleri, kalorimetre cihazınızı satın aldığınız firma tarafından yapılmaktadır.

Yapılacak olan kalibrasyon tarihlerini takip etmeniz ve zamanında muayene ve kalibrasyon işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde idari para cezası geçerli olmaktadır. Kalorimetre cihazlarınıza yaptıracağınız muayene işlemleri, müşterisi olduğunuz firma tarafından belirlenecek olup tarafınıza iletilecektir. Kalorimetre cihazlarını daha sağlıklı bir koşulda kullanabilmek için muayene ve kalibrasyon işlemleri son derece önem taşımaktadır..

Kalorimetre değişimi ile ilgili sık sorulan sorular

Kalorimetre çeşitleri ve fiyatları için ortekonline.com u ziyaret edebilirsiniz.

Exit mobile version