Yapı Detayı

Isı Tasarrufu

Isı yalıtımı, enerji kaybını önler ve istenilen korumayı sağlar. Uygun yalıtımı sağlamak için kullanılabilecek çeşitli ısı yalıtım malzemeleri ve önlemleri vardır. Kullanılan yalıtım çeşitleri sadece konut yapımında değil, tüm yapılar için de önemlidir. Zira bu uygulama neticesinde ısı tasarrufu sağlanır ve bu tasarruf sadece bütçeye değil yaşam standartlarına da refah olarak yansır. Isı tasarrufu, enerji kaybını olabildiğince düşük tutmak veya mümkünse azaltmak için binalarda, tesis yapımında ve diğer yapılarda yalıtım malzemeleri ile temin edilir.

Isı tasarrufu sağlamak maksadı ile kullanılan ısı yalıtımı sayesinde;

Evlerde Isı Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evlerde gerçekleştirilecek ısı yalıtımının; yalıtımı yapan birey / aileye oldukça tatminkâr geri dönüşü olacaktır. Bu geri dönüşlerden bazıları;

Tüm bu nitelikleri elde etmek için evlerde ısı tasarrufu nasıl sağlanır sorusunun yanıtını bilmek önemlidir. Ancak bunun için evlerde nerelerin yalıtıma konu olacağını bilmek ve bu alanlar üzerinde çalışma yapmak gereklidir. Peki, hangi alanlara yalıtım yapılabilir?

Evlerde ısı tasarrufu bu alanlara doğru ve kaliteli yalıtım malzemeleri kullanılarak sağlanabilir. Evlerde / yapılarda ısı tasarrufunun en isabetli yöntemlerinden birisi de dış cephe mantolamadır. Peki, dış cephe mantolama nedir, faydaları nelerdir?

ısı tasarrufu

Dış Cephe Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

Bir cephe, içeriden veya dışarıdan yalıtılabilir. Her iki varyantın da avantajları ve dezavantajları vardır. Enerji odaklı bakış açısından, iç yalıtım yerine dış yalıtım tercih edilir. Bununla birlikte, temel olarak, yapısal koşullar hangi varyantın daha iyi olduğuna karar verir.

Dış cephe mantolamanın faydaları;

  1. Dış yalıtım ile değerli yaşam alanı kaybolmaz.
  2. Evin içi tadilattan kurtulur ve bu nedenle yaşam alanı geçici dahi olsa pasifize edilmez.
  3. Dış yalıtım, cephe yenileme ile en uygun şekilde birleştirilebilir. Bu durum da maliyet noktasında bireye tasarruf sağlar.
  4. Cephenin dış yalıtımı, iç yalıtımla oluşabilecek ısı geçişlerini engeller.

Dış Cephe Mantolama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dış cephe mantolamanın doğru bir şekilde ifa edilmesi; daha sonra doğabilecek problemlerden kaçınmak ve uzun vadede sağlıklı bir kullanım elde etmek adına oldukça önemlidir. Aksi taktirde istenemeyen senaryoların muhatabı olmak kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle dış cephe mantolama yaparken nelere dikkat edilmeli ve / veya nelere önem vermeli sorusuna verilecek ilk yanıt; malzeme kalitesi ve firma başarısıdır. Eğer her iki unsur da doğru seçilirse ısı yalıtımı noktasında arzu edilen başarı elde edilecektir.

Alanında liyakat sahibi, profesyonel bir yalıtım uzmanı doğru malzeme seçimi ve seçilen malzemelerin kalitesi ile enerji tasarrufunun maksimum düzeyde gerçekleşeceği şekilde bir çalışma ortaya koyar. Ancak kimi zaman ekonomik kaygılar nedeni ile söz gelimi ‘’merdiven altı’’ firmalardan hizmet alınmakta ve bu durum da doğal olarak külfetli bir mağduriyete gebe olmaktadır.

Exit mobile version