Yapı Detayı

Güneş Enerjisi ve Güneş Enerjisi Paneli 2020

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş, yeryüzünde kullanılan tüm enerjilerin tükenmez kaynağını oluşturmaktadır. Bilimsel olarak temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Gaz salınımı bulunmamakta ve çevreye kesinlikle zarar vermemektedir. Güneşin içeriğindeki % 90 hidrojen birbirleriyle füzyona uğrayarak helyuma dönüşmektedir. Bu dönüşüm kütle kaybıyla birlikte büyük bir enerjinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır ve böylece Güneş Enerjisi oluşmaktadır.

Güneş Enerjisi, Yüzey sıcaklığı 5500 C ve çekirdek sıcaklığı 15.6 milyon C olan güneş, kesintisiz füzyon kaynağı gibi çalışmakta ve yolladığı enerji asla hızını kaybetmemektedir. Saniyede 4 milyon ton kütle enerjiye dönüşerek Dünya’nın sınırsız enerji kaynağı olmaya devam etmektedir. Dünya’ya ulaşan enerjinin dalga boyu mor ötesi ve kızıl ötesi olarak değişmektedir. Dünya ile güneş arasındaki mesafe aşağı yukarı 150 milyon km’dir ve bu enerji tüm diğer kaynakların 20 bin katını oluşturmaktadır.

solar energy

Güneş enerjisine olan ihtiyaç, ,nüfusun gün geçtikçe artması, sanayileşme ve teknolojinin ilerlemesi enerji kullanımını ve maliyetini her geçen gün arttırmaktadır. Bu nedenle daha az maliyetli ve çevreye zarar vermeyen güneş enerjisinin kullanımı yavaş yavaş zorunlu hale gelmektedir. 1970 yılından itibaren güneş enerjisinden faydalanma çalışmaları başlamıştır. Güneş enerjisini elektriğe dönüştüren sistem solar panel sistemi veya güneş paneli sistemi olarak adlandırılmaktadır.

Güneş Panelleri Nedir?

Güneş panelleri; güneşten dünyaya ulaşan fotonların taşıdığı enerjiyi toplayarak, ısı ve elektrik enerjisine çevirmektedir. Güneş enerjisi paneller tarafından emilerek doğru akımdan alternatif enerjiye dönüştürülmektedir. Fotovoltaik ( güneş pilleri ) olarak da tanımlanan bu paneller 3 kısımdan oluşmaktadır. Yarı iletken silikondan oluşan p tipi ve n tipi silikon katmanı ve aradaki bariyer güneş pillerini oluşturmaktadır. Güneş enerjisini oluşturan fotonlar güneş piline çarptığında üsteki katmandan aşağıya doğru voltaj akımı yaratmaktadır.

N-tipi silikon katmandan p-tipi katmana voltaj olarak iletilir. Panelin üstünde ve altında bulunan elektrik devreleri bu akımı elektrik teçhizatına ulaştırmaktadır. BOS (Balance of system) denilen sistem güneş panelleri ve inverterdan oluşmaktadır. Güneş panellerine ulaşan doğru akım enerji, inverter tarafından alternatif akıma dönüştürülerek şebekelerin kullanabileceği duruma getirmektedir. Panel sayısı konutun büyüklüğüne ve tüketici sayısına göre belirlenmektedir.

Konutlarda Kullanılan Güneş Enerjisi

Evlerin çatısına yerleştirilen güneş panelleri konutların elektrik, sıcak su, ısınma ihtiyacını kolayca ve çok az maliyetle karşılamaktadır. Paneller uzun süre bakım uygulanmaksızın işlevlerini devam ettirirler. Isıtma maliyetlerini de oldukça azaltarak bütçeye çok büyük katkı sağlamaktadır. Kömür veya petrol kaynakları kullanılmaksızın elde edilen güneş enerjisi ekolojik sistemi de koruyarak büyük faydalar sunmaktadır.

Kıt kaynakların korunması amacıyla alınacak en etkili yöntem bu kaynağı hiç tükenmeyen foton reaktörü olan güneştir. Pasif ve aktif ısınma sağlamaktadır. Pasif ısınma sadece güneş enerjisinin eriştiği yerlere yaydığı ısıdır. Aktif ısınma ise panellerle oluşturulan ve uzun süre kullanımı olanaklı hale getiren sistemdir. Tüm odalara sıcağı yaymak için binanın içinde dolaşarak işlevini yerine getirir. Binanın çatısına yerleştirilmesi de büyük kolaylık sağlamakta ve evin içinde ayrıca bir yer kaplamamaktadır. Bu enerji evdeki tüm aletlerin çalışması için yeterlidir.

konutlarda kullanılan güneş enerjisi

Güneş Enerjisinin Faydaları

Güneş enerjisi ilk olarak elektrik faturasından oldukça fazla tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Gerçekleşen zamlar artık bütçeyi etkilemeyecektir. Elektrik olmayan yerlerde kullanımı kolaylaştırır. Evinizin değerini arttıracaktır. Güneş panelleri olan bir apartmandaki daireler emsallerine göre çok daha fazla değerlidir. 5 yıl boyunca gelir vergisi muafiyetine sahip olabileceksiniz. Yapacağınız güneş enerjisi yatırımı 10 yıl devlet garantisine sahip olacaktır. Yine malzeme garantileri de oldukça uzun vadelidir. Yenilebilir bir enerji olarak çevre dostudur. Zararlı gaz salınımı yaşanmamaktadır. Kurulumu oldukça kolaydır.

Exit mobile version