Yapı Detayı

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Yeni bir eve taşınmak ya da hazırda oturulan evin dekorasyonunu değiştirmek amacıyla insanlar, çeşitli uğraşlar verirler. Ev dekorasyonunda renk uyumunun yarattığı önem insanların zihinlerinde değişik algılar meydana getirir. Doğru bir ev dekorasyonu oluşturmak, aslında o evde yaşayan insanların karakterlerinin dışa yansıması biçiminde algılandığı için çok daha önem kazanmaktadır. Peki ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl olmalıdır ?

Renk Etkisi

Her rengin, kendi başına insan psikolojisi üzerinde meydana getirdiği etki küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Örnek verilecek olursa kırmızı, canlılık anlamına gelirken, diğer taraftan açlık ve tehlike ile ilgili hisleri de uyandıran bir kavramdır. Bu durumun sebebi, genel itibariyle restoranların insanlarda açlık hissini meydana getirmek amacıyla bütün mobilya ve diğer dekorasyon elemanlarını kırmızı renge boyamaları sonucunu doğurmuştur.

Renk Uyumu

Renk kavramının etrafa yaymış olduğu enerjinin haricinde birbirleriyle olan ilişkileri de aslında ev dekorasyonları açısından önemlidir. Bu nedenle renk çemberinden faydalanarak hangi renklerin beraber kullanılması gerektiği ile ilgili kararlar verilebilir.

renk çemberi

Renk Teorisinin Ev Dekorasyonundaki Önemi

Makalenin başında da anlatıldığı gibi salon ya da evin başka bir bölümünde renk uyumunun oluşturulması için renk açıklamalarına göre birbirinin tam zıttı, örneğin siyah ya da beyaz gibi renklerin aynı arada kullanılması ile ya da birbiriyle hemen hemen yakın tonlardaki renklerin tercih edilmesi uyum açısından önemlidir. Bu nedenle renk teorisi ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir.

Ev dekorasyonunda renk uyumu ile ilgili tamamen bir uyumluluk yakalanması amacıyla duvarda bütün odalarda kullanılan bir rengin seçilmesi gerekir. Tablolar ya da diğer dekoratif ögelerde daha dikkat çekici fakat yine duvara rengi ile uyumlu olacak biçimde renkler tercih edilmesi daha yerinde olacaktır.

İdeal Renk Dağılımı

Ev dekorasyonunda uygulanacak fon, mobilya ya da aksesuarların renk tercihinde bulunurken kullanılabilecek pek çok formül mevcuttur. Bu formüllerin tasarımcılar aracılığı ile en çok uygulanılan biçimleri 60-90-10 formüllü ideal renk dağılımı olmaktadır. Bu nedenle özellikle de canlı ve insanları mutlu edici renk dağılımları gerçekleştirilirken yukarıdaki formülün kullanılması gerekir.

Değişik Renk Ve Dokuların Bir Arada Kullanılması

Renk çemberi uygulamasında karşılaşılan durumlar genel itibari ile düşük profilde olan renklilere zıt yani kontrast renkler ya da tamamlayıcı renklerdir. Tezat içinde bulunan renk kombini kullanıldığında renkler arası çizgi kesin bir şekilde kontrast oluşur. Yukarıda bahsedilen formüle ek bir şekilde dekorda aynı rengin değişik tonlarının yani romantik renklerin kullanılması gerekirse, dekoru daha canlı bir hale getirmek amacıyla güçlü bir vurguya gereksinim olacaktır. Bu durumda yine kullanılan monokromatik renge zıt bir ifade oluşturan parlak bir öğenin herhangi bir aksesuarda kullanılarak yakalanması mümkündür. Örnek verilecek olursa; Beyaz antrasit, beyaz ve gri monokromatik dörtlüsü ile meydana getirilen dekora eklenen parlak sarı bir tablo ortama hem canlılık katacak hem de modernlik sağlayacaktır.

Uyumlu renklerin kullanıldığı örnek bir görsel

ev dekorasyonunda renk uyumu

Ev dekorasyonunda renk uyumu daha çok bu renklerin kullanıldığı alanlara göre değişiklik göstermektedir. Yatak odası ile ilgili renk uyumu meydana getirilecekse, ruhu dinlendiren renklerin kullanılması daha mantıklı olacaktır. Diğer taraftan mutfak gibi daha çok besin maddelerinin bulunduğu bir ortamda bir uyum araştırılacaksa bu durumda yapılması gereken, daha canlı ve kıpır kıpır renklerin bir arada kullanılmasıdır. Ev dekorasyonunda renk uyumunun harika bir şekilde oluşturulması için aksesuarların aynı uyum içerisinde yerleştirilmesi gerekir.

Ev boyasında en çok tercih edilen renkler yazımıza göz atarak duvar boyaları ile ilgili de bilgi edinebilirsiniz.

 

Exit mobile version