Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler fiyat performans bakımından doğru bir yatırım yapılmasını sağlayan öneriler olmaktadır. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Tapu kaydının incelenmesi en temel konu olarak bilinmektedir. Satın alınacak eve ilişkin bir tapu kaydı olup olmadığının ve tapunun ilgili evin tapusu olma durumunun beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Mevcut binanın depreme dayanıklı olup olmadığının incelenmesi ve gerekli deprem sigortalarının yapılıp yapılmadığının belirlenmesi gerekmektedir.
  • Enerji verimliliği bakımından C ve daha üst standartlara sahip olup olmadığının da sertifika üzerinden incelenmesi gerekmektedir.
  • Ev tapusunda kaydın kime ait olduğunun ve evin kimden alındığının da incelenmesi gerekmektedir.
  • Ev alırken aynı zamanda iskan durumunun da belirlenmesi gerekmektedir. İskanı olmayan binalar için sonradan tapu işlemleri zorlayıcı olabilmektedir.

Bankadan Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankadan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak başvuru yapacak kişilerin kredi notunun belirlenmesidir. Kredi notu uygun olmayanlar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Ev kredisi sürecinde peşinat ödemesi de yüklü olarak yapılmalıdır. Bu nedenle peşinat tutarının kredi sürecinden önce hazır bulundurulması ve başvuruların da bu şekilde yapılması gerekmektedir.

Bankalardan ev alınırken aynı zamanda yasal izin süreçlerinin de takip edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle evlerin iskan durumlarının belirlenmesi ve devamında resmi evraklar ile başvuru sürecinin tamamlanması gerekmektedir.

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev Alırken İskan Neden Önemlidir?

Ev alırken iskanın önemli olması daha sonraki süreçlerde evin yıkılma durumunda tam hak alabilmek için gereklidir. İskanı olmayan evlerin satış sürecinde de istenen düzeyde tapu hakkı alınamaması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

İskan süreçlerinde ise pek çok sahte işlem yapılabilmektedir. Bu nedenle noter aracılığıyla iskan alınması gerekmektedir. Noter aracılığıyla yapılan işlemlerde sahte evrak gibi durumlarla karşılaşılmayacağından herhangi bir mağduriyet de söz konusu olmamaktadır.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasına enerji verimliliği de bulunmaktadır. Evin enerji verimliliği C seviyesi ve üzerinde olduğunda ev içerisinde kullanılan elektrik de daha tasarruflu bir biçimde kullanılabilmektedir. Bu durum iskan olmaması sürecinde onaylanmayacağı için iyi bir inceleme olarak belirlenmektedir.

İskan sürecinde aynı zamanda deprem dayanıklılığı gibi konular da incelenmiş olmaktadır. Depreme dayanıklı olmayan evlerde iskan durumu da güncellenmekte ve bu sayede alım satım süreçlerinde hak kaybı söz konusu olmamaktadır.

Ev Alırken Tapu Kaydında Hangi Evraklar Gereklidir?

Ev alırken tapu kaydında gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Alıcı ve satıcının kimlik asıllarının yanlarında bulundurulması şartıyla kimlik fotokopileri
  • Hem alıcı hem de satıcı için güncellenmiş olan fotoğraflar
  • Tapunun satıcılar için düzenlenmiş olan hali ile birlikte fotokopiler
  • DASK olarak bilinen depreme dayanıklılığın beyan edildiği poliçe

 

Bu evrakların noter onaylı bir biçimde kullanılması gerekmekte olup her iki tarafın da onayının olduğu kabul edilmektedir. Bu onaydan sonra hak kaybı olması ya da cezai işlem uygulanması her iki taraf için de geçerli olmaktadır.

Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emlakçıdan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak ev için hazırlanan sözleşmenin yasal olmasıdır. Sözleşme içerisinde beyan edilen tüm maddeler kabul edilmiş olacağından iyi bir biçimde incelenmesi gerekmektedir.

Emlakçılardan yapılabilecek işlem süreçlerinin de noter onayıyla belirlenmesi gerekmektedir. Noter onayı hak ihlallerinin önüne geçeceği için öncelikli bir süreçtir. Noter onayı olmadığında herhangi bir talebin karşılığı olmaması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Emlakçı ile yapılan işlemlerde emlakçıların güvenilir olması gibi konularda da hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. İşlemlerin yasal olmasına ilişkin evrakların tamamlanması sürecin en önemli adımıdır. Ev alma sürecinde size senet imzalatmaya çalışan emlakçılardan uzak durmanız faydanıza olacaktır.

Müteahhitten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müteahhitten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak verilen peşinat tutarının teminat altına alınmasıdır. Bu peşinatın riske girmemesi adına mutlaka yazılı bir beyan olması gerekmektedir.

Ev alma süreçlerinde binanın hala inşaat sürecinde olması durumunda ise teslim sürecine ilişkin de resmi bir tutanak olması gerekmektedir. Aksi durumda beklenenden daha uzun süre sonra evin teslim alınması gibi bir durumla karşılaşılabilmektedir.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler olarak bilinen tüm önerilerin bu durumda da dikkate alınması gerekmektedir. Hem alıcıların hem de satıcıların bu süreçteki mağduriyetlerinin önlenmesi açısından önemli olmaktadır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir