Yapı Detayı

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi (ekb) binaların enerji bakımından ne kadar verimli olduğunu detaylı bir biçimde beyan etmekte olan bir belgedir. Enerji kimlik belgesi üzerinden genel enerji tasarrufuna ilişkin bilgilendirme yapılması mümkün olmaktadır.

Enerji kimlik belgesi A sınıfı olduğunda en tasarruflu bina olarak bilinirken G sınıfı olduğunda ise tasarruf bakımından yeterli olmadığı ve çok fazla enerji harcadığı anlaşılabilmektedir. Bu nedenle bina tercihlerinde enerji kimlik belgesi önemli bir kriterdir.

Enerji kimlik belgesi üzerinden değerlendirme yapıldığında ortalama enerji sınıfının ise C sınıfı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle genel anlamda bir bina tercihi yapılırken C sınıfından daha düşük enerji kimliği olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesini almak için bu alanda yetkili mühendislere başvuruda bulunulması gerekmektedir. Mühendislerin yanı sıra mimarların da bu alanlarda kimlik belgesi verme yetkileri bulunmaktadır.

Enerji kimlik belgesinin verilebilmesi için hem mimarların hem de mühendislerin Serbest Mimarlar ve Mühendisle Odası sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bu minvalde herhangi biri tarafından enerji kimliği sunulabilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi alabilmek için aynı zamanda Enerji Verimlilik Danışmanlık şirketlerine başvuruda bulunabilmektedir. Mevcut binalara yönelik gerekli evrakların tamamlanması ile belgelendirme sağlanabilmektedir.

Enerji kimlik belgesi başvurusu esnasında gerekli evrakların tamamlanmasının yanı sıra bir başvuru formunun da doldurulması gerekmektedir. Evrakların ve formların tamamlanmasının ardınsan kısa süre içerisinde denetimler tamamlanabilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi için gerekli belgeler her bina için ayrı olarak alınmakta olup şu şekilde sıralanmaktadır:

Binanın mimari projesi olarak bilinen mevcut kat planları ve görünüşleri
Binanın ısı yalıtım sistemlerinin resmi raporları
Binanın enerji sistemlerine ilişkin belirlenmiş olan mekanik projeler
Aydınlatma sürecinin belirtildiği elektrik projesi
Mevcut binanın ruhsatı

Enerji kimlik belgesi için gerekli olan bu evrakların yanı sıra başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu nedenle evrakların eksiksiz bir biçimde ilgili kurumlara beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan esnasında formun doldurulması yeterli olmakla beraber eksik evrak olması halinde başvuru tamamlanamamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Hazırlanma Süreci Nedir?

Enerji kimlik belgesi hazırlanma süreci başvurunun yapıldığı andan itibaren ortalama olarak 22 saat olarak bilinmektedir. Fakat bu süreç evrakların yasal ve doğru olması durumunda belirlenmiş olan süreçtir.

Enerji kimlik belgesine ilişkin başvuruların yapılmasının ardından işlemler anında başlamaktadır. Bunların akabinde ilgili mimar ve mühendisler gün içerisinde incelemeler yapmakta olup belgeyi de aynı gün içerisinde tamamlayabilmektedirler.

Enerji kimlik belgelerine ilişkin hazırlanan raporların sahte olup olmadığının da incelenmesi gerekmekte olup başvuru yapılan şirketin güvenilir olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Sahte Enerji Kimlik Belgelerini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Sahte enerji kimlik belgelerini anlamanın yolları değişkenlik göstermekle beraber öncelikli olarak sertifika numarası üzerinden belirlenmektedir. Evrakların sol alt kısmında bulunan sertifika numarası üzerinden sorgulama yapılabilmekte olup bu sorgulamalar Enerji Bakanlığı sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Enerji kimlik belgesini düzenlemekte olan şirketin incelenmesi de belgenin güvenilirliği açısından önemli olmaktadır. Güncel bir şirket olmaması durumunda ise incelemelerin yine bakanlık sistemleri üzerinden yapılması mümkün olabilmektedir.

Sahte bir enerji kimlik belgesi aynı zamanda teknik veriler bakımından da anlaşılabilmektedir. Fakat teknik bilgilerin anlaşılabilmesi için bir mühendis ya da bir mimar tarafından gerekli incelemelerin yapılması önemlidir.

Sahte bir enerji kimlik belgesi resmi kurumlar tarafından da anlaşılabilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan işlemlerde herhangi bir problemle karşılaşılmaması için öncelikli olarak belgelerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesinin Ücretleri Nasıldır?

Enerji kimlik belgesinin ücretleri bina ya da site durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Site için belirlenmekte olan belge fiyatı 600 TL olarak belirlenmektedir. Bu fiyat tek bir bine ücretidir.

Tek bir bina için belirlenen ücretin sonrasında her bina için 200 TL olacak şekilde planlama oluşturulmaktadır. Toplam olarak belirlenen enerji kimlik belgesinin ücreti ise 4.400 TL olarak belirlenmektedir.

Enerji kimlik belgesi ücretleri aynı zamanda metre kare bazında da değişkenlik göstermektedir. Enerji kimlik belgesi fiyatları için evin ruhsatı üzerinden metre kare hesaplaması yapılmakta ve buradan güncel bir ver belirlemesi yapılmaktadır. Bu sayede daha dengeli bir ödeme planlanmaktadır.

 

Enerji kimlik belgesi sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/csb-enerji-kimlik-belgesi-sorgulama linkini tıklayıp e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Exit mobile version