Yapı Detayı

Dış Cephe Boyası, Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 2020

Dış cephe boyası Binalarımızın, iç görünümleri kadar dış görünümleri de insanlar için bir hayli önemlidir. Dış cephe boyası konutlarda, sitelerde, ofislerde ilk dikkatinizi çekecek şey o yapının dış görünümü olacaktır. Dışarıdan ilk bakıldığında o yapının henüz iç dizaynını görmeden olumlu veya olumsuz bir düşünceye sahip olursunuz. Binaların dış cephelerinde renk uyumluluğu ve o yapıyla örtüşen malzemelerin kullanımı ile tamamen estetik bir görünüm ortaya çıkarmak istenmektedir. Binaların dış yüzeylerine uygun boyalar ile boyanması işlemine dış cephe boyası denilmektedir. Uygulanmasına karar verilen boyanın akrilik mi, silikonlu mu yoksa yağlı boya olması gerektiğine uzmanlar tarafından karar verilerek başlanması gerekmektedir.

Dış Cephe Boyası Nasıl Yapılır

Dış cephe boyası oldukça zahmetli ve zaman gerektiren işlemler bütünüdür. Boyama işlemleri ve boyayı uygulaması gereken kişilerin iş güvenliğinin de en üst seviyede olması gereklidir. Boyama işlemleri bina çevresinde iskele kurulması veya merdiven kullanımı ile uygulanmaktadır. Boyama işlerini gerçekleştiren kişilerin iş güvenliği kapsamında belirlenen teçhizata sahip olması elzemdir.

dış cephe boyası

Dış Cephe Boyası Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Dış cephe boyası ne kadar yapının makyajı olarak tanımlanırsa tanımlansın hava ve zaman koşullarına ne kadar süre dayanabileceği ve renklerinin zaman içerisinde aynı kalitede kalması çok önemli bir detaydır. Boyalar dış yüzeylerde çok uzun yıllar kalacağı için kaliteli ve estetik görünümü dikkate alınarak uygulama yapılması gerekmektedir. Nem, yağmur, güneş ışığı, soğuk hava ve birçok faktör dış boyayı etkilemektedir. Bina üzerine yapılacak boyanın ne zaman yapılacağı ve hava şartları da önemli detaylar arasında yer almaktadır. Yağmurlu nemli ve aşırı sıcak zamanlarda boyanın duvar ile bütünleşmesini engelleyecek durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Boyanın çok sıcak olduğu zamanlarda dış yüzeye tutunamaması, çok soğuk havalarda boya soğuktan etkilenerek donma ve genleşme gibi özellikler gösterebileceğinden bu hava şartlarında boyanması tercih edilmemektedir. En soğuk hava şartlarında 5-7 derecede, en sıcak havalarda 30-32 derecede boyanması uygun görülmektedir. Bu şartlar altında ilkbahar ve sonbahar mevsimleri dış cephe boyaları için uygun bir mevsim olarak seçilmektedir.

Dış Cephe Boyama İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe boyası konusunda dikkat edilecek husuların başında öncelikle boyanacak binanın eski mi yoksa yeni boyanacak bir bina olup olmadığına bakılmaktadır. Eski yapı binalarda dış cephe boyama uygulamalarının yapılabilmesi için binanın dış yüzeyinde herhangi bir duvar çatlağı veya boya çatlakları bulunuyorsa bunların tamir edilmesi gerekmektedir. Eski boya üzerinde tamiratların tamamlanması ve tozların temizlenmesinin ardından astarlama işlemi uygulanmalıdır. En uygun astar boya seçilerek rulo fırçalar ile duvar üzerine uygulanmakta ve kurumaya bırakılmaktadır. Kuruma işleminin tamamlanmasının ardından bina üzerine son kat dış cephe boyası ile uygulama yapılmaktadır.

Dış Cephe Boyasında Dayanıklılık

Dış cephe boyası iç cephe boyalarından yapısal olarak farklılık göstermektedir. Dış yüzey boyalarının daha dayanıklı ve pigmentlerinin daha canlı olması beklenir. İç cephelerde kullanılan boyalar lekelenmelere karşı ve temizlenmeye uygun olarak üretilmektedir. Dış yüzeylerin boyaları ise boyanın nem, solma, küf, yağmur, soğuk, güneş gibi etkilere dayanıklı olabilmesi için farklı formüller ile elde edilmektedir. Boya bileşenleri çeşitli reçineleri, pigmentleri, çözücüleri içeriğinde bulunmaktadır.

Dış duvarlarda boyanın duvara daha iyi yapışması için yumuşak reçineler kullanılmaktadır. Bu reçineler hem uygulamayı kolaylaştıracak hem de duvar yüzeyine daha iyi tutunarak dayanıklılığı artıracaktır. Dış cephe boyalarında boya astar üzerine iki kat uygulama yapılmaktadır. Dış yüzeylere uygulanan iki kat boya 10 ila 15 yıl arasında kullanılabilmektedir. Aynı kalitede boyalar uygulanan binanın bulunduğu ortamın iklim değişikliği, güneş açısı, hava koşulları bakımından dayanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

Ayrıca evinizin iç dizaynında tercih edeceğiniz boya için bu yazımızı ve renk uyumu için bu yazımızı okuyabilirisiniz.

Exit mobile version