Yapı Detayı

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

 

Bahçe dekorasyonu yapılırken kış bahçesi tasarımları ya da genel açık alan tasarımları birbirinden farklı olmaktadır. Bahçe dekorasyonu yapılırken kış bahçelerinde ısıtma alanı da oluşturulması gerekirken açık alanlarda herhangi bir ısıtma durumu söz konusu olmamaktadır.

Bahçe dekorasyonlarında mobilya tercihlerinden bahçe kullanımına kadar pek çok öneri bulunmaktadır. Küçük bahçelerde daha küçük masa ve sandalye kullanımları önerilirken büyük bahçelerde ise büyük koltuk takımları ya da daha geniş kullanımlı masalar tercih edilebilmektedir.

Bahçe dekorasyonunda en önemli konu ise bitki tercihleridir. Bahçenin güneş alma açısına bağlı olarak en uzun ömürlü kullanılabilecek bitkilerin tercih edilmesi ve bu doğrultuda bir uygulama yapılması gerekli olmaktadır.

bahçe dekorasyonu

Doğru Bahçe Mobilyası Tercihi Nasıl Yapılır?

Doğru bahçe mobilyası tercihi öncelikle hangi alanlarda kullanılacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Açık alanlarda kullanılan mobilyaların soğuğa ve nemli havaya uygun olması gerekli görülürken, kapalı alanlarda daha fazla alternatifler kullanılabilmektedir.

Bahçe mobilyası seçimlerinde aynı zamanda renk ve model seçimleri de önemli olmaktadır. Heybetli olan ferforje mobilyalar genellikle geniş alanlarda kullanılırken daha Minimalist olan mobilyalar ile küçük alanlarda da bahçe kullanılması mümkün olmaktadır.

Büyük bahçelerde ergonomik olması açısından köşe takımları da tercih edilebilmektedir. Fakat köşe takımı olarak kullanılacak mobilyalarda masa kullanımları engelleneceği için farklı yemek alanı olmayan evler tarafından tercih edilmediği bilinmektedir.

bahçe mobilyası

Bahçe mobilyalarda genel olarak açık alanla uyumlu ürünler tercih edilirken plastik olan ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir. Plastik ürünler uzun süreli dayanıklı olmayacağı için metal ya da bambu ürünler daha sık önerilmektedir.

Bahçe mobilyaları neme veya açık alana ne kadar dayanıklı olursa olsun yeterli düzeyde korunmadığında hızlı bir biçimde yıpranması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bahçe mobilyalarının korunması için bir naylon kaplama bulundurulması gerekmektedir.

Bahçe Bitkilerinin Bakımı

 

Bahçe bitkilerinin bakımı yapılırken bu bitkilerin yaşam alanların ne kadar uyumlu olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu bitkilerin özelliklerine bağlı olarak bahçe içerisinde yerleştirilmesi ve bakımları da aynı hassasiyetle sürdürülmelidir.

Bahçe dekorasyonu içerisinde önemli bir yere sahip olan bu bitkilerin aynı zamanda her mevsim yaşayabilir ürünlerden seçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle dikenli bitkilerin kullanımı daha çok önerilmektedir.

Dikenli bitkiler içerisinde uzun süreli olarak kullanılabilecek olan ürünler sukulent ya da kaktüs gibi bitkiler olurken menekşeler de doğru kullanımda uzun ömürlü yaşayabilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Bitki seçenekleri içerisinde sardunya, fesleğen ya da ortanca genellikle bahçelerin renklendirilmesi için kullanılan bitkilerdir. Bakımı kolay olduğu gibi uzun süreli olarak da çiçeklerinin yaşaması sağlanabilmektedir.

Bahçe bitkilerinin bakımı kolay olan bir diğer seçeneği ise sarmaşıktır. Hem geniş bir alanın yeşil tutulmasını sağlamakta hem de farklı mevsimlere de uygun koşullarda yaşayabildiği için önerilmektedir.

Bahçe Aydınlatma Sistemleri

 

Bahçe aydınlatma sistemleri arasında otantik bir ışıklandırma için gaz lambası gibi ürünler tercih edilirken daha modern tasarımlara yönelik led aydınlatmaları da tercih edilebilmektedir. Bu nedenle bahçe konseptine bağlı olarak aydınlatmalar değişiklik göstermektedir.

Bahçelerde kullanılan aydınlatma seçenekleri arasında aynı zamanda köşe lambaları da çok sıklıkla kullanılmaktadır. Genel bahçe tasarımında destekleyici olacağı gibi aynı zamanda loş bir ışıklandırma da sağlayacaktır.

bahçe aydınlatma

Bahçenin kapalı olmayan alanlarda kullanılması durumunda ise duvar ışıklandırmaları da tercih edilebilmektedir. Bu nedenle duvarlara monte edilen ışıklar öncelikli tercihler arasında yer alabilmektedir.

Bahçe Süsleme Önerileri

 

Bahçe süsleme önerileri öncesinde konsept belirleme kriteri bulunmaktadır. Kış bahçeleri olarak tasarlanan alanlarda öncelikli olarak kapalı bir alan tasarımı yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kış bahçesi genel alan kullanımından farklı olmaktadır.

Kış bahçesi süslemeleri yapılırken ürün seçimleri gibi kriterlere gerek kalmadan ev içerisinde kullanılan her türlü mobilyanın tercih edilmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda aydınlatmalar da ev içerisine uyumlu olarak tercih edilebilmektedir.

Açık alan bahçelerinde süsleme önerileri arasında ise çim düzenlemesinin yapılması gerekmektedir. Çim olmaması halinde daha çıplak ve sığ bir görüntü oluşması durumuna karşılık gerçek ya da yapay çimler tercih edilebilmektedir.

Bahçe dekorasyonu yapılırken bu önerilerin yanı sıra alanın geniş olması ya da dar olması gibi durumlarda da dikkate alınmaktadır. Geniş alanlarda daha çok büyük mobilya seçimleri önerilmekte ev daha farklı tasarım metotları kullanılmaktadır.

Exit mobile version