Yapı Detayı

Asmolen Döşeme Nedir?

Asmolen Döşeme Nedir?

Beton üzerine yapılan döşemeler; Dişli(nervürlü) döşemeler, Dolu(plak) döşemeler olmak üzere gruplara ayrılmaktadır. Buradaki dişli (nervürlü) döşemelerde, tek doğrultuda dişli ve iki doğrultuda dişli olmak üzere kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Tek doğrultuda dişli döşemeler de bloklu(asmolen) döşemeler ve bloksuz döşemeler olmak üzere gruplandırılır. Asmolen döşeme günümüzdeki konut yapılarında oldukça fazla kullanıma sahiptir. Asmolen döşeme denilince ilk akla gelen dolgu malzemeleri ile yapıldığıdır. Dişlerin arasını doldurmak için kullanılan dolgu malzemeleri ile yapılan döşeme asmolen döşeme olarak adlandırılmaktadır. Bu döşemelerde dolgu malzemesi olarak, asmolen tuğla, asmolen köpük (asmolen strafor-EPS), asmolen briket gibi farklı malzemeler kullanılmaktadır. Asmolen döşemelerin boyutları farklıdır. Asmolen döşeme kullanımı öncelikle Almanya’da başlamış ve ülkemizde de kullanımı yayılmıştır.

asmolen döşeme

Asmolen Döşeme Nasıl Yapılır?

Öncellikle döşeme kalıpları çakım işlemleri tamamlanır. Bu işlem tamamlandıktan sonra kirişlerin nerede ve ne yönde olacağı belirlenip ana kirişler asmolen tabliye ye yerleştirilir. Ana kiriş bağlama işlemi yapıldıktan sonra ana kirişlerin aralarına nervür donatılar bağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, nervür donatılarının aynı yönde ve beraber çalışıyor olmasıdır. Asmolen döşeme yapımında yükün taşınma şeklinin sıralaması yük, nervürlü donatı, ana kirişler, Mesnet noktaları ve kolonlar, zemin(temel) şeklinde olmaktadır. Bu şekilde bir sıralama istenildiği için nervürlü donatılar yükü ana kirişlere ve mesnet noktalarına aktarabilecek şekilde bağlanır.

Asmolen Döşeme Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Asmolen döşeme yapımında dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta dişlerin aralarının boş bırakılmaması gerektiğidir. Asmolen döşemelerde demir kullanımının fazla olması, yük ağırlığının fazla olmasına sebep olmaktadır. Kullanılan malzemelerin kalitesine çok dikkat edilmelidir. Bu döşemelerin kullanımı için seçilen bölge ve binalar çok önemlidir.

Asmolen Döşemeler Hangi Binalarda Kullanılabilir?

Asmolen döşeme yapılacak olan binaların seçimi sırasında deprem bölgesi olup olmadığı ve kaçıncı derecede deprem bölgesi olduğudur. 1. ve 2. derecedeki deprem bölgelerinde bodrum kat hariç 17,5 m yüksekliğe kadar olan binalarda bol miktarda taşıyıcı perde duvar kullanılması şartı ile yapımına izin verilmektedir. 3. Ve 4. Derece deprem bölgelerinde ise bodrum katlar hariç 17,5 metre yüksekliğe kadar olan binalarda fazla miktarda taşıyıcı perde duvar kullanımı şartı ile izin verilmektedir. Bu deprem bölgelerinde 28 m yüksekliğini aşan yapılarda asmolen döşeme asla kullanılmamalıdır.

Asmolen Döşeme Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Asmolen döşeme düz bir tavan görünümü sağlamaktadır. Burada insanların gözlerini yoran, sağlık açısından oldukça zararlı olan ve toz birikintilerini oluşturan girinti çıkıntılar olmayacaktır. Kalıp kullanımı, sıva kullanımı ve boya kullanımı çok az olduğu için maliyet oranını düşürmektedir. Bu döşeme ısı ve ses yalıtımı sağlaması özelliği ile sizlere konforlu bir yaşam sağlamaktadır. Asmolen döşemede boşluk oluşturmak çok kolay olmaktadır. İç kuvvetlerin hesabı farklı ve karmaşık modeller gerektirmez.

Asmolen Döşeme Kullanımlarının Dezavantajları Nelerdir?

Asmolen döşeme yapımlarının avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Bu sebeple yapımı dikkat gerektirmektedir. Asmolen döşeme yapımında oldukça fazla demir kullanıldığı için yük oranı çok fazla artmaktadır. Yük oranının artması demek deprem sırasında risklerin de artması demektir. Bina yıkılmasa dahi asmolenin çökmesi sonucu istenmeyen sonuçlara sebep olmaktadır. Bu sebeple deprem bölgelerinde olabildiğince kullanılmamalıdır. Eğer kullanımı yapılacaksa da verilen ölçülere mutlaka uyum sağlanmalıdır. Asmolen döşeme yapımında blok maliyeti de oldukça fazladır. Asmolenin kullanılmadığı yapılarda kalıp, boya, işçilik gibi maliyetler çok yüksek olacaktır.

 

Exit mobile version